Komplexní průvodce bolestí kolene: Od akutních úrazů až po psychosomatiku
- MUDr. Petr Čechal
- před 5 hodinami
- Minut čtení: 10
Bolí vás koleno? Nejste jediní. Bolest kolene – ať už v klidu, při chůzi, v noci nebo třeba po běhu – patří mezi nejčastější obtíže pohybového aparátu. Každá bolest má svůj příběh – každý typ lokalizace a situace nese jinou stopu. V tomto článku zjistíte, kdy zpozornět, jaká vyšetření vás čekají a jak si udržet kolena zdravá do budoucna.
Proč bolí koleno: Složitý kloub, mnohem složitější diagnóza
Kolenní kloub je největší a zároveň jeden z nejsložitějších v lidském těle. Umožňuje nám chodit, běhat, sedět i klečet – zkrátka pohybovat se tak, jak jsme zvyklí. Umí se ohýbat i narovnat, a když je potřeba, zvládne i lehce rotovat.
Skládá se z vazů, menisků, čéšky, kloubní chrupavky a dalších struktur, což je hodně míst, kde se může “něco pokazit”. Bolest kolena se i kvůli tomu může projevit různě, například jako:
bolest kolene v noci,
klidová bolest kolene, ale i
píchavá bolest v koleni.
3 nejčastější důvody, proč bolí kolena
1. Akutní úrazy kolene
Úrazy způsobené například podvrtnutím nebo přímým nárazem mohou poškodit vazy, chrupavku nebo kost. To pak vede k bolesti, otoku i omezené pohyblivosti.
Mezi časté akutní úrazy patří přetrhání vazů a zlomeniny, které se často projevují okamžitým otokem a potížemi s pohybem kolene (Gold et al., 2019).

2. Chronická bolest a nemoci z přetížení
Bolest přední části kolene je běžná u mladých a aktivních lidí a má často multifaktoriální příčinu – od nesprávného postavení čéšky přes svalovou slabost až po osové odchylky končetin.
Špatné postavení čéšky je zvláště časté a pokud se neléčí, může vést k postupné degeneraci (Wu, 2023).
3. Pooperační bolest
Přetrvávající bolest po totální endoprotéze kolene (TKR) se objevuje u 10–34 % pacientů. Mezi příčiny patří artrofibróza, infekce, špatné usazení komponenty, poškození nervů a psychologické faktory (Chung et al., 2020).
Rozpoznání typu bolesti je prvním krokem ke správné léčbě. Pojďme si v tom udělat jasno.
Když bolí koleno: Lokalizace bolesti říká mnohé
Bolest kolene z vnitřní strany
Tento typ bolesti v koleni může indikovat problémy s mediálním meniskem nebo vazem. Často se ozve při chůzi do kopce nebo ze schodů, nebo při propnutí nohy.
Přečtěte si náš detailní článek o prasklém menisku.
Bolest kolene z vnější strany
Typicky se objevuje při sportovní zátěži – při běhu nebo jízdě na kole – a může signalizovat přetížení měkkých struktur na této straně kloubu.
Nejčastějšími viníky bývají podrážděný laterální meniskus, natažený vaz nebo přetížený iliotibiální pás, známý jako běžecké koleno. Pokud se bolest vrací při každém sportu nebo i při delší chůzi, je důležité nečekat, až přejde sama, ale odhalit, co přesně koleno dráždí.
Objednejte se k nám na ortopedii, společně najdeme příčinu.

Bolest kolene zezadu
Důsledek přetížení nebo natažení zadních stehenních svalů – hamstringů, případně zánět či tlak způsobený tzv. Bakerovou cystou, což je váček naplněný tekutinou, který vzniká při přetížení kloubu.
Bolest zadní části kolene ale může souviset i s problémem hluboko uvnitř – například s poškozením vazů (zadní zkřížený vaz) nebo cévních struktur, které procházejí podkolenním prostorem.
Bolest kolene pod čéškou
Častý problém zejména u mladších, aktivních lidí nebo u těch, kteří často přetěžují přední část kolene – a to dřepy, klekáním nebo chůzí z kopce.
Nejčastější příčinou bývá chondromalacie čéšky nebo patelofemorální syndrom, kdy dochází k podráždění chrupavky nebo k nerovnoměrnému pohybu čéšky v jejím "žlábku".
Bolest celé kloubní oblasti | bolest kolene na dotek
Tento typ bolesti často signalizuje širší problém v kloubu jako celku. Může jít o začínající artrózu, kdy dochází k opotřebení chrupavky, ale také o zánětlivou reakci nebo následky úrazu, kdy je podrážděno více struktur najednou.
Taková bolest bývá tupá, rozlitá a může se zhoršovat při zátěži, v klidu i při změnách počasí.
Bolest uprostřed kolene, hluboko uvnitř kloubu
Může souviset s poraněním vazů (případně menisků), které stabilizují pohyb zevnitř. Jednou z častých příčin bývá poškození předního zkříženého vazu (ACL), který zabraňuje posunu holenní kosti dopředu. Pokud je ACL narušený, koleno může bolet při zátěži, ale i při běžné chůzi nebo změně směru.
Čtěte náš detailní článek na poranění ACL: Přetržený přední zkřížený vaz (ACL)

Přehledné shrnutí
Lokalizace bolesti | Pravděpodobná příčina |
Bolest kolene na vnitřní straně | Potíž s vnitřním postranním vazem (MCL) nebo mediálním meniskem, artróza |
Bolest vnější strany kolene | Syndrom iliotibiálního traktu, problém s vnějším postranním vazem (LCL) či laterálním meniskem |
Bolest kolene v přední části | Patellární tendinitida, Hoffa syndrom |
Bolest kolene pod čéškou, při dřepu | Chondromalacie, patelofemorální syndrom |
Bolest zadní části kolene | Bakerova cysta, problém s hamstringem nebo zadním zkříženým vazem (PCL) |
Kdy koleno bolí – typické situace
Bolest kolene při chůzi – z kopce, do schodů, ze schodů i po rovině
Ať už do schodů, z kopce nebo po rovině – každá změna terénu může odhalit jinou strukturu, která způsobuje bolest. Při stoupání více pracuje čéška a stehenní svaly, při sestupu koleno tlumí nárazy.
Právě v těchto situacích se často ozývá bolest kolene při ohnutí, která může signalizovat problém s menisky, přetíženými vazy nebo začínající artrózu.
Přidat se může i pocit nestability či nepříjemné „píchání“ při každém kroku – signál, že koleno potřebuje odbornou pozornost.
Bolest kolene při cvičení či sportu a po něm
I při různých druzích pohybu se samozřejmě aktivují různé části kolena. A jestliže vás koleno bolí při sportu nebo po něm, je to varovný signál. Čeho? Pravděpodobně že dochází k přetížení nebo k drobným strukturálním změnám.
Pokud se opakovaně objevuje například bolest vnitřní strany kolene po běhu, může jít o přetížení mediálního menisku, úponových struktur nebo o počínající zánět. Často vzniká při nesprávné technice běhu, nevyváženém posilování nebo při jednostranné zátěži, typické například pro cyklisty a běžce.

I když bolest po sportu mnozí zlehčují, opakované přetížení bez kompenzace může vést k chronickým potížím, které omezí nejen výkon, ale i běžný pohyb. Pokud bolest po aktivitě přetrvává déle než několik dní nebo se zhoršuje, vyplatí se nechat koleno odborně vyšetřit.
Bolest kolene v klidu či v noci
Bolest kolene v klidu nebo v noci může poukazovat na zánět, artrózu nebo poruchu regenerace po zátěži. Typicky se ozývá v podobě tupé, hluboké bolesti, která narušuje odpočinek a zhoršuje se při změnách polohy.
Může být známkou toho, že tělo nedokáže dostatečně tlumit zánětlivou reakci, nebo že dochází k postupnému opotřebení chrupavky. Pokud bolest přetrvává několik nocí po sobě, nečekejte a objednejte se k nám na vyšetření.
Bolest kolene po operaci
Bolest po operaci menisku či artroskopii (bolest po artroskopii kolene) je zcela běžná, ale dlouhodobá bolest kolene po námaze vyžaduje dohled specialisty.
Často je způsobena nedostatečnou rehabilitací nebo nevhodnou zátěží, která přichází příliš brzy po zákroku.
Bolest kolene při kleknutí
Častý problém, který může signalizovat dráždění čéšky, útlak měkkých tkání pod ní nebo zánět tíhových váčků (bursitidu). Kleknutí výrazně zatěžuje přední část kolene a při opakovaném tlaku může dojít k bolestivému přetížení, zejména pokud je podklad nerovný nebo tvrdý.
U některých pacientů je bolest ostrá a okamžitá, u jiných se projevuje až po delší době nebo v kombinaci s dalšími pohyby. Pokud vás bolest kolene při kleknutí omezuje v běžných činnostech, jako je domácí práce nebo sport, je čas vyhledat odborné vyšetření.
Co všechno může stát za bolestí kolene? Rizikové faktory, které se často přehlížejí
Vědecké studie i klinická praxe ukazují, že za bolestí kolene může stát mnohem víc než jen opotřebení nebo úraz. Výsledky výzkumů například potvrzují, že některé skupiny pacientů mají vyšší riziko přetrvávající bolesti po operaci kolenního kloubu.
Patří sem:
lidé s výraznou akutní pooperační bolestí,
ti, kdo dlouhodobě trpěli bolestí ještě před operací,
ženy a také
mladší pacienti.

Důležitou roli hraje i tzv. katastrofizace bolesti – tedy vnitřní přesvědčení, že bolest bude trvat navždy nebo že ji nelze zvládnout (Aminilari et al., 2022).
Kromě psychických faktorů se však nelze vyhýbat ani strukturálním příčinám. Například nestabilita malého, ale významného kloubního spojení mezi lýtkovou a holenní kostí (proximální tibiofibulární kloub) může přispět k bolesti kolene z vnější strany – zejména u lidí s vrozenými volnějšími vazy (Miller & Curatolo, 2023).
Bolest kolene a psychosomatika
Bolest kolene nemusí vždy souviset jen s opotřebením chrupavky nebo úrazem. Může také jít o tělesný projev nevyřešeného vnitřního napětí.
Koleno je v tomto pohledu symbolem flexibility, schopnosti „ohnout se“, přizpůsobit se, ustoupit. Když nás bolí koleno, může to signalizovat:
odpor vůči změně,
neschopnost pustit minulost nebo
potíže se sebeprosazením.
Lokalizace bolesti často odráží konkrétní emoční konflikt. Bolest přední části může souviset s tlakem na výkon, vnitřní strana s hodnotovým dilematem, vnější strana s napětím ve vztazích a bolest zezadu s potlačenými emocemi (Tan et al., 2024)
Právě u dlouhodobé bolesti kolene bez jasné fyzické příčiny je důležité podívat se i na širší souvislosti – včetně stresu, vztahového zatížení nebo pocitu, že „to všechno musíme ustát“.
V Prague Body Clinic vnímáme člověka komplexně – proto ke každé bolesti kolene přistupujeme nejen z pohledu anatomie, ale i psychiky.
Bolest kolene u různých skupin
Bolest kolene u dětí a dospívajících
Často se setkáváme s Osgood–Schlatterovou nemocí nebo bolestí u růstové nesouměrnosti.

Bolest kolene v těhotenství a po porodu
Pokud vás v těhotenství nebo po porodu bolí koleno, nejste výjimka. Tělo prochází velkou proměnou – mění se držení těla, kyčle se rozšiřují, klouby se více zatěžují a hormony uvolňují vazy. Koleno pak může bolet i bez zjevného úrazu.
Co pomáhá? Šetrná fyzioterapie, úprava pohybu, odlehčení při zátěži a někdy i jednoduše klid a trpělivost. U nás vám pomůžeme s individuálním řešením na míru.
Nepodceňujte dopad těhotenství na pohybový aparát – objednejte se k nám na fyzioterapii včas!
Bolest kolene u aktivních sportovců
Jste aktivní, sportujete – a najednou vás začne bolet koleno. Může to být přetížení, špatná technika, nerovnováha svalů nebo opakovaný stres na jednu strukturu. Nejčastěji jde o bolesti kolem čéšky, menisků nebo šlach.
Co dělat? Nepřetěžovat, přijít včas na vyšetření, doladit techniku a posílit to, co nefunguje. Sportovat můžete dál – jen chytřeji a bez bolesti.
Starší lidé
Stárnutí přináší i změny v kloubech – chrupavka se opotřebovává, koleno tuhne, objevují se první známky artrózy. Pokud vás bolí koleno při vstávání, chůzi nebo v noci, není to „normální stáří“, ale signál, že kloub potřebuje péči.
Fyzioterapie, cvičení na míru a úprava denního režimu umí zázraky – a včasná péče může výrazně zlepšit kvalitu života i ve vyšším věku.
Lidé po operaci
Máte po operaci kolene – menisku nebo totální endoprotéze – a koleno vás pořád bolí? Do určité míry je to běžné, ale pokud bolest přetrvává týdny nebo měsíce, je čas ji řešit.
Možná se něco špatně hojí, nebo je potřeba upravit rehabilitaci. U nás zjistíme, co přesně koleno trápí, a navrhneme léčbu, která urychlí návrat k běžnému pohybu, a to bez zbytečné bolesti.

Diagnostika bolesti kolene: Co vás čeká
Klinické vyšetření: Klíčová je důkladná anamnéza a fyzikální vyšetření, kdy koleno bolí, jak dlouho, jestli jste měli úraz nebo jak vás bolest omezuje v běžném životě. K tomu lékař prohmatá kloub, zkontroluje otok, hybnost a stabilitu (Bunt et al., 2018).
Zobrazovací metody a testy: Když je potřeba zjistit víc, většinou se začíná rentgenem – ten ukáže, jestli není něco zlomeného nebo opotřebovaného. Pokud bolest trvá dlouho, nebo vás koleno bolí i po operaci, může lékař doporučit magnetickou rezonanci, která podrobně zobrazí měkké tkáně. Pokud příčina není jasná, krevní testy pomohou potvrdit nebo vyloučit zánět či jiné potíže (Bunt et al., 2018).
Co na bolest kolene opravdu pomáhá
Fyzioterapie: Základem je cílené cvičení, které pomáhá zpevnit svaly kolem kolene a obnovit jeho přirozený pohyb. Patří sem i manuální techniky, mobilizace kloubu a tejpování, které uleví od bolesti a zlepší stabilitu.
Tip: U nás nabízíme fyzioterapii v kombinaci s rázovou vlnou a vysokofrekvenčním laserem.
Ortézy a bandáže: Pomáhají koleno mechanicky podpořit, odlehčit zatížené struktury a zlepšit jistotu při chůzi nebo sportu. Využíváme je hlavně při nestabilitě, po úrazech nebo v období rekonvalescence.
Léky na bolest a zánět: Pokud je koleno hodně bolestivé, přidáme analgetika nebo protizánětlivé přípravky, které uleví akutně i během léčby. Vždy ale hledáme příčinu, ne jen úlevu.
Injekční terapie: Když koleno potřebuje víc výživy nebo rychlejší regeneraci, pomáhá kyselina hyaluronová, vlastní krevní plazma (PRP) nebo kortikoidy. Vždy zvažujeme individuální přínos a vhodný typ aplikace.
Chirurgické řešení: Někdy už koleno potřebuje zásah – třeba artroskopii nebo výměnu kloubu. I v takovém případě volíme cestu šitou na míru a připravujeme vás na hladký návrat do pohybu.
Prevence: Koleno ocení, když se o něj staráme i bez bolesti – pravidelným pohybem, posilováním stabilizačních svalů i tím, že mu dopřejeme odpočinek po zátěži. Prevence je vždy snazší než řešení problémů.
Nenechte bolest kolene ovládnout váš život
Bolest kolene při sezení, při vstávání, silná bodavá bolest kolene nebo bolest kloubů kolena není „jen“ nepříjemná – může znamenat bolestivé omezení nebo riziko větších problémů. Nečekejte, až se bolest zhorší.
Přijďte na vyšetření do Prague Body Clinic
Na naší klinice poskytujeme individuální přístup, nejmodernější diagnostiku a špičkovou péči. Bolest kolene není něco, s čím musíte žít – s námi ji odstraníte. Objednejte se a vraťte se ke svobodě pohybu!
Dělá vám vrásky nejen koleno, ale celá dolní končetina? V Prague Body Clinic máme specialistu na podiatrii, který vám s tím pomůže.
Často se ptáte
1. Co znamená, když mě bolí koleno při dřepu?
Bolest při dřepu často ukazuje na chondromalacii nebo patelofemorální dysfunkci – vyžaduje fyzioterapeutické hodnocení pohybu a síly.
2. Bolest kolene při chůzi ze schodů – je to vážné?
Ne vždy, ale nevylučujte meniskální poranění nebo artrózu. Pokud přetrvává, doporučujeme diagnostiku.
3. Co pomáhá na bolest kolene v klidu či v noci?
Regenerace, fyzioterapie, případně protizánětlivá léčba a vyšetření pomocí zobrazovacích metod.
4. Bolest vnitřní strany kolene po běhu – co teď?
Může to být mediální meniskus nebo přetížení vazů. S léčbou začnete nejlépe preventivním posilovacím cvičením a diagnostikou na klinice.
5. Bolesti kolene po operaci menisku – co je normální?
Lehká bolest je po artroskopii normální. Ale pokud přetrvává – objednejte se na kontrolu s cílenou rehabilitací.
Seznam použitých zdrojů
Aminilari, M., Wang, L., Abdar, M., Rehman, Y., Ghazizadeh, S., Ghasemi, M., Lopes, L., Rehman, N., Guyatt, G., Busse, J., Sadeghirad, B., Ashoorion, V., Chang, Y., Kim, Y., Adili, A., Noori, A., Couban, R., & Malektojari, A. (2022). Predictors of persistent post-surgical pain following total knee arthroplasty: A systematic review and meta-analysis of observational studies.. Pain medicine. https://doi.org/10.1093/pm/pnac154
Bunt, C., Chang, J., & Jonas, C. (2018). Knee Pain in Adults and Adolescents: The Initial Evaluation.. American family physician, 98 9, 576-585.
Gold, P., Jones, M., & Kaye, A. (2019). Knee Joint Pain. Pain. https://doi.org/10.1007/978-3-319-99124-5_163
Chung, K., Li, C., Li, C., Ali, O., & Chung, N. (2020). Literature review of the causes of pain following total knee replacement surgery: prosthesis, inflammation and arthrofibrosis. EFORT Open Reviews, 5, 534 - 543. https://doi.org/10.1302/2058-5241.5.200031
Miller, T., & Curatolo, C. (2023). Proximal Tibiofibular Joint Instability: An Underrecognized Cause of Lateral Knee Pain and Mechanical Symptoms.. The Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons. https://doi.org/10.5435/JAAOS-D-22-01013
Tan Yijia, B., Goff, A., Lang, K. V., Tham Yen Yu, S., Su Khaing Myint Zu, D., Munro, Y. L., Yang, S. Y., Callahan, L. F., Bowden, J. L., Briggs, A. M., & Hunter, D. J. (2024). Psychosocial factors in knee osteoarthritis: Scoping review of evidence and future opportunities. Osteoarthritis and cartilage, 32(10), 1327–1338. https://doi.org/10.1016/j.joca.2024.05.015
Wu, C. (2023). Patellar malalignment: A common disorder associated with knee pain. Biomedical Journal, 46. https://doi.org/10.1016/j.bj.2023.100658