top of page

Jak konečně porazit bolest zad v bedrech či kříži jednou provždy

“Bolí mě záda” je věta, kterou Češi pronášejí často. Bolest zad v kříži totiž patří mezi nejčastější zdravotní problémy dnešní populace, přičemž bolest zad v bedrech následuje. Mnozí z nás se s bolestí setkávají denně, což výrazně ovlivňuje kvalitu našeho života. Bolest zad v křížové i bederní oblasti, kterou často lidově označujeme jednoduše jako bolest v dolní části zad, může mít různé příčiny a vyžaduje individuální přístup k léčbě a prevenci. Vzali jsme si tyto problémy pod lupu. Přečtěte si, jak na na ně vyzrát!


Ujasněme si to: Bolí vás bedra, nebo kříž?

V úvodu jsme zmínili ve spojení s bolestí zad dvě partie, a to bedra a kříž. Ač se někdy zaměňují a obě dvě pacient často označuje jako “bolest zad dole” tyto názvy neoznačují jednu partii, ale dvě. Pojďme si je rozlišit.


Kde jsou bedra?

Bedra (neboli bederní či lumbální páteř) jsou oblastí zad, která se nachází v dolní části páteře – mezi hrudní páteří a křížovou kostí, přibližně v oblasti mezi hrudním košem a začátkem hýždí. 


Kde najdeme “kříž”?

Označení kříž lidově pojmenovává křížokyčelní (odborně sakroiliakální) kloub, označovaný také zkratkou SI. Spojuje pánev s dolní částí páteře a najdete ji pod oblastí beder. Pokud vás bolí v kříži, s největší pravděpodobností je problém právě v tomto spojení.


Jinými slovy: Když pociťujete bolest zad úplně dole, jedná se o bolest v kříži.


Proč můžete cítit bolest ve spodní části zad?

Ve všeobecnosti se jedná o 3 hlavní zdroje bolesti:


Mechanické příčiny

Mechanické příčiny bolesti zad zahrnují:

  • přetížení, které může vzniknout při fyzické aktivitě nebo špatném držení těla a může vést až k výhřezu ploténky, což je další častá příčina bolesti zad;

  • degenerativní změny páteře, jako je spondylóza nebo osteoartritida, mohou způsobit opotřebení kloubů a okolních struktur, čímž se zvyšuje riziko bolesti; 

  • skolióza a jiné deformity páteře mohou rovněž přispívat k bolesti zad.

Jedna z častých příčin bolesti zad v kříži souvisí s těhotenstvím.



Nemechanické příčiny

V případě nemechanických příčin se jedná o:

  • zánětlivá onemocnění jako revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova nemoc, která mohou způsobit zánět a bolest v oblasti páteře;

  • infekce, například osteomyelitida nebo discitida, mohou vést k bolesti zad v důsledku zánětlivých procesů;

  • tumory, ať už primární nádory páteře nebo metastázy z jiných částí těla, mohou způsobit tlak na nervy a tkáně v oblasti zad, což vede k bolesti.


Psychosociální faktory

Ano, i stres, psychické napětí i nedostatek spánku mohou hrát významnou roli při vzniku (a udržování) bolesti zad. Stres může vést k napětí svalů a špatnému držení těla, což může zhoršit bolest zad. Špatné držení těla v důsledku emočního stavu (deprese, úzkost) může rovněž přispívat k problémům se zády.


V Prague Body Clinic na fyzioterapii vám pomůžeme zjistit příčinu, a tím pádem i nejvhodnější léčbu. Objednejte se na vstupní prohlídku ještě dnes! Termín získáte nejčastěji do druhého dne.


Bolest spodních zad: Diagnostika

Diagnostika bolesti zad v kříži začíná klinickým vyšetřením, které zahrnuje anamnézu pacienta a fyzikální vyšetření. 


V rámci anamnézy se lékař ptá na podrobnosti o bolesti, jejím trvání, intenzitě a souvisejících symptomech. Fyzikální vyšetření pak zahrnuje inspekci (vizuální kontrolu), palpaci (pohmat) a testy pohyblivosti, které pomáhají určit zdroj bolesti.

Na základě těchto informací se poté lékař či fyzioterapeut může rozhodnout, zda využije některou z dalších diagnostických metod (zobrazovací či laboratorní), anebo se pustí do léčby.


Zobrazovací metody

Zobrazovací metody, jako je rentgen, MRI (magnetická rezonance), CT (počítačová tomografie) či ultrazvuk poskytují detailní obrázky páteře a okolních struktur. 

Rentgenové snímky a CT mohou odhalit kostní změny, zatímco MRI poskytují podrobnější pohled na měkké tkáně, včetně meziobratlových plotének a nervových kořenů. Vyšetření ultrazvukem může být užitečné hlavně při hodnocení měkkých tkání a svalů.


Laboratorní testy

Laboratorní testy mohou být použity k vyloučení nebo potvrzení zánětlivých onemocnění a infekcí. Krevní testy mohou odhalit zvýšené hladiny zánětlivých markerů, které naznačují přítomnost zánětu v těle. Tyto testy jsou zvláště důležité při podezření na revmatoidní artritidu nebo infekční procesy.




Co na bolest zad v kříži a bedrech aneb Možnosti léčby

To, jakou cestou léčby se vydáte, závisí na příčinách. Existují totiž tři hlavní směry: konzervativní, intervenční nebo chirurgický. 


  • Konzervativní léčba: Zahrnuje podávání léků (tj. farmakoterapii), fyzioterapii a rehabilitaci, ergonomická opatření a psychosociální intervence. 


Farmakoterapie zahrnuje analgetika a nesteroidní antirevmatika, která pomáhají zmírnit bolest a zánět. 


Fyzioterapie a rehabilitace: Cvičení, masáže a manuální terapie, které pomáhají posílit svaly a zlepšit pohyblivost. 


Pod ergonomickými opatřeními si představte úpravu pracoviště a správné držení těla.


Psychosociální intervence pak znamenají zařazení relaxačních technik a kognitivně-behaviorální terapie, což pomáhá zvládat stres a zlepšit celkovou psychickou pohodu.


  • Intervenční léčba: Zahrnuje injekční terapie, infuzní terapie a navigovaný obstřik pod CT kontrolou.


  • Chirurgická léčba: Tento typ léčby se indikuje v případě, že konzervativní a intervenční metody selhávají. Chirurgicky se např. odstraňují vyhřezlé ploténky, které tlačí na nervy, nebo části obratle, aby se uvolnilo místo pro nervy. Někdy se pomocí spinální fúze spojují dva nebo více obratlů dohromady, aby se stabilizovala páteř a snížila bolest.


A co bederní pás na bolest zad? Ten rozhodně může pomoci při bolesti zad v oblasti beder, ale jeho účinnost závisí na příčině bolesti a na správném použití. Bederní pásy poskytují podporu dolní části zad, mohou stabilizovat páteř i zlepšit držení těla, a tím často poskytnout úlevu při bolestech.


Je však důležité mít na paměti, že dlouhodobé nošení bederního pásu může vést k oslabení svalů v oblasti zad, pokud se nepoužívá správně.


Prevence aneb Jak předejít bolesti dolních zad


Správné držení těla

Správné držení těla je naprostým základem prevence bolesti zad. Když stojíte i sedíte správně a nehrbíte se, pomáháte udržet páteř v neutrální poloze. Tím se snižuje tlak na meziobratlové ploténky. 

Zvedání těžkých předmětů správným způsobem je také důležité pro prevenci poranění zad. Při zvedání těžkých předmětů se snažte, aby vaše záda byla rovná.


Cvičení a posilování

Pravidelné cvičení a posilování jsou pro prevenci bolesti zad v kříži i v bedrech rovněž klíčové. Doporučujeme cvičit alespoň třikrát týdně a zaměřit se na celkové posílení těla. Pokud už vás záda pobolívají, rozhodně se více zaměřte na posílení svalů zad i břišních svalů. Nezapomínejte ani na strečink, který je důležitý pro udržení pohyblivosti a prevenci svalového napětí. 


Životní styl

  • Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost – snížíte tak tlak na páteř a klouby. 

  • Jezte zdravě a dostatečně pijte. Obojí je důležité nejen pro udržení celkového zdraví, ale i správné funkce svalů a kloubů. 

  • Snažte se dostatečně spát a omezit stres


Komplikace a dlouhodobé důsledky

Chronická bolest zad v kříži je jednou z nejčastějších komplikací. Je důležité proto k léčbě přistupovat správně a včas. 

Důsledky této komplikace mohou být omezená mobilita i snížená kvalita života, což může dále ovlivnit každodenní činnosti a duševní pohodu. 


Závěr

Bolavá záda v kříži i bedrech nejsou žádnou výjimkou. Stejně tak není výjimkou, že mohou výrazně ovlivnit kvalitu života. Pochopení příčin, diagnostiky a možností léčby je klíčové pro efektivní zvládání bolesti. Pokud už vás záda bolí a je na prevenci pozdě, pamatujte, že včasná léčba vám může výrazně pomoci s dobou léčby. A to za kvalitnější život stojí! 


Objednejte se k nám na fyzioterapii a zatněte bolestem tipec!

bottom of page