Ploché nohy, neboli stav, kdy nožní klenba poklesne nebo chybí úplně, mohou způsobovat řadu zdravotních komplikací. Klenba nohy je totiž zásadní nejen pro správné fungování chodidla, ale také pro tlumení nárazů při chůzi. Pokud je tato funkce narušena, může to vést k bolestem nohou, zad, kolen či kyčlí a k dalším potížím, jako je nestabilita nebo problémy s chůzí. Ploché nohy, ať už vrozené nebo získané během života, se často dají pozitivně ovlivnit a léčit pomocí cviků na plochonoží nebo správnou obuví. Jak ale začít? A co je na ploché nohy nejlepší? To jsme sepsali tady v článku!
Co jsou ploché nohy?
Mít ploché nohy znamená, že máte pokleslou nebo vůbec žádnou klenbu na noze. Chodidlo se tak dotýká země celou svou plochou, což je problém. Klenby nohy je totiž důležitá nejen pro správnou funkci chodidla, ale hlavně pro tlumení nárazů v každém kroku, které chrání páteř, klouby a svaly před přetížením.
U zdravé nohy klenbu drží komplexní systém svalů, kostí a vazů, které zajišťují pružnost a stabilitu. Pokud klenba selže, poznáte to třeba tak, že vás začnou bolet záda, klouby nebo se vám hůř chodí. Plochost nohy může být buď vrozená, ale mnohem častěji vzniká během života. Buď je to tím, že nohy musí nést vyšší váhu, chodíte v nevhodné obuvi nebo je na vině prostě stáří.
Tak jako tak, je vhodné plochonoží řešit - třeba pomocí cviků na ploché nohy. Tento problém je totiž častou příčinou také bolestí dolních končetin a přetížení dalších částí těla, jako jsou kolena, kyčle a zmiňovaná záda. Protože se hmotnost těla špatně rozloží po chodidle, noha ztrácí svoji tlumící funkci, což vede k nadměrnému zatížení kostí a kloubů. To pak může negativně ovlivnit držení těla a nakonec přinést problémy se stabilitou a rovnováhou.
Stupně plochosti nohou
Plochost nohou se dělí do několika stupňů podle toho, jak moc “špatné” to je. Každý stupeň má pak své konkrétní projevy a vyžaduje jiný přístup k léčbě ploché nohy, např. jiné cvičení na ploché nohy.
Mírně plochá noha - Tento stupeň poznáte tak, že je klenba nohy stále přítomná, ale při zatížení - dlouhém stání nebo chůzi - mírně poklesne. Otisk chodidla je pak jen lehce rozšířený ve střední části nohy. Při tomto stupni plochosti vás většinou ještě nic nebolí, ale rychlejší opotřebení obuvi na vnitřní straně může naznačovat problém. V této fázi lze ještě plochou nohu efektivně léčit cviky na ploché nohy a správnou obuví.
Středně plochá noha - Tady už je pokles klenby patrný i během pohybu. Noha se víc zatěžuje na vnitřní straně chodidla, kde by v ideálním případě podélná klenba zajišťovala oporu a bránila tomu, aby se chodidlo dotýkalo země. Pokud máte tento typ ploché nohy, může vás trápit únava nohou, bolest kloubů a mohou se objevit i oteklé kotníky a lýtka. V této fázi je stále možné ploché nohy ovlivnit cvičením, třeba pomocí rehabilitačních cviků na ploché nohy a nošením ortopedických vložek, které podporují nožní klenbu.
Silně plochá noha - Tady už je nožní klenba výrazně pokleslá a neplní svou funkci. Pokud máte silně ploché nohy, došlapujete prakticky celou plochou na vnitřní stranu chodidla, což způsobuje deformace nohy a další komplikace v podobě bolesti kloubů, zad a zhoršené chůze. V této fázi je často nutné přistoupit k chirurgické léčbě, protože tkáně a kosti jsou přizpůsobené nesprávným návykům a cvičení na ploché nohy už nemusí stačit. Na místě je tak operace plochých nohou.
Ploché nohy u dětí
Děti mají přirozeně částečně nebo zcela ploché nohy, protože nožní klenba se vyvíjí postupně. Vývoj pak závisí na několika faktorech včetně genetických předpokladů, svalové síly i správného používání nohou. Do 2-3 let pak mají děti na chodidle tzv. tukový polštář, který s tím, jak se vyvíjí svalstvo a kosti nohy postupně mizí. Klenba nohy je následně plně vyvinuta kolem 4-5 roku.
Plochá noha v dětství většinou nezpůsobuje bolest, ale je potřeba sledovat, jak se noha vyvíjí. Správná obuv je zásadní, protože poskytuje noze potřebnou oporu. Pokud se klenba nevyvíjí správně nebo pokud má dítě potíže s chůzí, je vhodné navštívit ortopeda nebo fyzioterapeuta. Ti mohou pomoci s prevencí ploché nohy nebo doporučit cvičení na ploché nohy, nošení ortopedických vložek či tejpování ploché nohy.
Ploché nohy u dospělých
Plochost nohou u dospělých může vzniknout hned z několika příčin. K nejčastějším patří obezita, cukrovka, nadměrné zatížení nohou, zranění nebo stárnutí, které oslabuje svaly a vazy nohou. V dospělosti bývá problém s plochými nohami často spojen s bolestmi zad, kyčlí, kolen a kotníků, protože klenba nohy již není schopna efektivně tlumit nárazy.
Zatímco v dětství je léčba plochých nohou jednodušší a klouby jsou flexibilnější, v dospělosti může být plochost nohy pevně zakořeněna a způsobit nevratné změny. V některých případech může být jedinou možností operace plochých nohou, zejména pokud je noha již zcela deformovaná. Ploché nohy v dospělosti vyžadují nošení ortopedických vložek a pravidelné cvičení na posílení svalů nohy, nebo například Dornovu metodu na ploché nohy.
Komplikace spojené s plochou nohou
Jak už jsme zmiňovali na začátku, pokud plochost nohy necháte zajít daleko, může to způsobit poměrně dost komplikací. V krajních případech ploché nohy nezachrání ani cviky ani ponožky na ploché nohy, ale jen operace.
Ploché nohy a bolesti zad a kloubů - Nesprávné rozložení váhy nohy způsobuje přetížení páteře, kyčlí, kolen a kotníků. Ploché nohy a bolest tak jdou, bohužel, ruku v ruce.
Otoky a křeče - Nadměrné zatížení nohou může vést k otokům kotníků a lýtek, časté jsou i křeče v lýtkách.
Změny v chůzi - Ploché nohy způsobují nestabilitu, což může vést k poruchám chůze a častějším úrazům.
Ploché nohy, bolest paty a deformace prstů - Častým problémem spojeným s plochými nohami je vybočení palce (hallux valgus), kladívkové prsty nebo bolest paty způsobená zánětem plantární fascie.
Jak vyléčit ploché nohy a kdy vyhledat odborníka?
Jak na ploché nohy a jak vůbec probíhá léčba plochých nohou? To jsou poměrně časté otázky. Důležité však také je, kdy to začít řešit a kdy vyhledat fyzioterapeuta nebo ortopeda. Tohle jsou situace, kdy je načase vyhledat odborníka:
Trpíte častými bolestmi nohou, zad, kolen nebo kotníků
Bolesti nohou, zejména v oblasti chodidel, pat a kotníků, mohou být způsobeny špatným rozložením váhy právě kvůli plochým nohám. Při chůzi nebo dlouhém stání dochází k přetěžování určitých částí nohy a kloubů, což může vést k chronickým bolestem. Pokud se navíc objevují bolesti kolen, kyčlí nebo zad, je rozhodně čas se objednat na fyzioterapii.
Máte otoky, křeče nebo poruchy chůze
Ploché nohy mohou vést k nadměrnému zatížení svalů a šlach, což způsobuje otoky a křeče, hlavně v oblasti lýtek. Pokud trpíte častými křečemi nebo máte pocit těžkých nohou, může to být důsledek nesprávného rozložení váhy na chodidla. Další varovné znamení je porucha chůze, například pokud máte pocit, že vaše nohy nejsou stabilní, nebo pokud je chůze po delší době bolestivá a unavující.
Všimli jste si, že vaše obuv je sešlapaná pouze na jedné straně
Rychlé opotřebení obuvi, hlavně na vnitřní straně chodidla, je jedním z častých projevů plochých nohou. Pokud vidíte, že vaše boty jsou jednostranně sešlapané, znamená to, že dochází k nerovnoměrnému rozložení váhy při chůzi, což může vést k dalším zdravotním komplikacím, jako jsou deformace chodidla nebo bolesti zad a kloubů.
Cvičení na ploché nohy nevedou ke zlepšení
Správné cvičení na ploché nohy je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak posílit nožní klenbu a zabránit dalším komplikacím. Pokud však pravidelné cvičení nepřináší žádnou úlevu nebo zlepšení, je potřeba vyhledat odborníka. Fyzioterapeut může provést detailní vyšetření, které odhalí, zda nejsou problémy s plochými nohami způsobeny něčím jiným, jako jsou například strukturální deformace nebo nevhodné pohybové návyky.
Diagnóza ploché nohy přetrvává i v dospělostiPokud máte ploché nohy od dětství a problémy přetrvávají nebo se zhoršují i v dospělosti, je čas vyhledat odbornou pomoc. S věkem se klouby a kosti stávají méně flexibilní, což ztěžuje léčbu. V dospělosti se plochá noha často kombinuje s dalšími zdravotními komplikacemi, jako je artritida nebo diabetes, které mohou negativně ovlivnit kvalitu života.
Jak může pomoci fyzioterapie?
Fyzioterapeut vám může doporučit různé způsoby nápravy plochých nohou, které mohou zmírnit bolesti a zlepšit funkci nožní klenby:
Cviky na ploché nohy - Fyzioterapeut vám ukáže specifické cviky na ploché nohy, které posilují svaly v oblasti chodidla a kotníku. Tyto cviky pomáhají obnovit pružnost a stabilitu nožní klenby, což vede k lepšímu rozložení váhy a zmírnění bolestí. Cvičení může zahrnovat stoupání na špičky, chůzi po špičkách, natahování nohou pomocí ručníku nebo masáže chodidel míčkem. Pro dlouhodobý efekt je důležité provádět cviky pravidelně a podle pokynů fyzioterapeuta.
Tejpování ploché nohy - Tejpování je metoda, kterou fyzioterapeuti často používají k podpoře nožní klenby a stabilizaci chodidla. Tejpování ploché nohy pomáhá ulevit od bolesti a zlepšit funkci nohy tím, že jemně koriguje postavení nožní klenby. Speciální tejpy se aplikují na klíčové části nohy, aby poskytovaly oporu při každodenním pohybu, aniž by omezovaly volnost pohybu.
Dornova metoda na ploché nohy - Dornova metoda je jemná manuální terapie, která pomáhá korigovat nesprávné postavení kostí a kloubů v těle. Fyzioterapeut pomocí této metody obnovuje správné postavení nožní klenby a koriguje případné deformace.
Ortopedické vložky a speciální obuv - Fyzioterapeut vám také může doporučit nošení ortopedických vložek nebo speciální obuvi, které poskytují noze potřebnou podporu a pomáhají obnovit správné postavení klenby. Ortopedické vložky mohou být individuálně navrženy podle vašeho typu plochých nohou a pomáhají rozložit váhu těla rovnoměrněji.
Fyzikální terapie a další techniky - Fyzioterapeut může využít i fyzikální terapii, jako je elektroléčba nebo vodoléčba, které pomáhají snižovat bolest a zánět. Tyto metody se často používají jako doplněk ke cvičení na ploché nohy, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku.
Cviky na ploché nohy
Následky plochých nohou i samotnou příčinu můžete ve většině případů odstranit či výrazně zmírnit cviky na ploché nohy - a to jak u dospělých tak u dětí. Musíme však zmínit, že než hledat na internetu videa se cviky na ploché nohy, je lepší navštívit odborníka. Ať už je to fyzioterapeut nebo ortoped, posoudí vaši konkrétní situaci a řekne vám, jak se plochých nohou zbavit. Obecné cviky na ploché nohy totiž nemusí být tak efektivní, ale abyste měli představu, co vás může čekat, vypsali jsme ty základní:
Stoupání na špičky - Postavte se na okraj vyvýšené podložky tak, aby vaše paty nebyly zapřené. Opakovaně stoupejte na špičky a poté svěste paty pod úroveň podložky. Tento cvik posiluje svaly chodidla a lýtek.
Cvičení s ručníkem - Sedněte si na židli a položte chodidla na natažený ručník. Prsty nohou se snažte ručník zmuchlat a opět ho narovnat. Tento cvik pomáhá posílit svaly nožní klenby.
Masáž míčkem - Použijte malý míček (tenisový nebo masážní míček) a chodidlo po něm posouvejte dopředu a dozadu. Masáž uvolňuje napětí ve svalech a zlepšuje pružnost chodidla.
Chůze po špičkách - Tento cvik je vhodný hlavně pro malé děti, které ještě nemají vyvinutou nožní klenbu. Chůze po špičkách posiluje svaly, které podporují správný vývoj nožní klenby.
Základem je prevence a pravidelné cvičení
Ať už máte podélně nebo příčně ploché nohy, pokud s tím nic neděláte, může to přinést celou řadu komplikací. Prevence a pravidelná péče o nohy, včetně správně zvolených cviků na ploché nohy, nošení ortopedických vložek a vyhýbání se dlouhodobému přetěžování nohou, jsou pro udržení zdraví a stability nožní klenby zásadní. Pokud si všimnete, že máte problémy s chůzí, bolesti nohou nebo zad, obraťte se na naši fyzioterapii v Praze. Naši odborníci vám pomohou zvolit vhodnou léčbu. Ať už se jedná cvičení na příčně ploché nohy, tejpování nebo v krajních případech operace, u nás víme, co děláme.