Asi to znáte. Sedíte v práci, koukáte do počítače a po celém dni vás začne bolet mezi lopatkami. Nebo se ráno vzbudíte a místo příjemného vstávání se kvůli bolesti zad mezi lopatkami pomalu soukáte z postele. Možná se bolest objeví jen jednou za čas, možná vás trápí pravidelně. Někdy však dokáže být natolik nepříjemná, že se nemůžete soustředit na nic jiného. Bolest zad u lopatky je poměrně častá a trápí mnoho lidí - ať už v důsledku sedavého zaměstnání nebo třeba kvůli stresu. Někdy však může být příčinou něco vážnějšího. Co takovou bolest způsobuje? A jak se bolesti zbavit? V tomto článku jsme sepsali vše, co byste o bolesti zad pod lopatkou měli vědět.
Co způsobuje bolest mezi lopatkami?
Bolest zad mezi lopatkami může mít hned několik příčin. Některé se dají odstranit celkem rychle a bolest je tak za pár dní pryč, u jiných to bude trvat trochu déle. Bolest může způsobovat:
Blokace hrudní páteře
Ráno možná vstanete s tím, že vám nic není, ale během dne sezení v kanceláři to pomalu začne - tupá bolest zad pod lopatkou. Můžete ji cítit jen na jedné straně nebo symetricky a často ji doprovází pocit ztuhlého hrudníku.
I když se různě kroutíte a protahujete, úleva je jen na chvíli. Občas se může dokonce přidat bolest a motání hlavy a bolest krční páteře. Bolest zad a pálení mezi lopatkami může být navíc tak silné, že nemyslíte na nic jiného.
Blokaci hrudní páteře většinou způsobuje:
nevhodné držení těla (shrbená záda),
nedostatek pohybu (dlouhodobé sezení),
nadměrná zátěž (nošení těžkých tašek, velká zátěž při cvičení apod.),
jednostranné zatížení bez kompenzace.
Blokace žebra
Při blokaci žeber cítíte bolest buď v jednom místě, nebo jako paprsek podél žebra. Často se také stává, že je zablokováno několik žeber současně. S bolestí zad v oblasti lopatek se většinou pojí blokáda 4. žebra, ale bolest můžete cítit až v rameni, kterému nic není.
Tuto blokádu často provázejí problémy s dýcháním, kdy cítíte bolest mezi lopatkami při nádechu. Někdy dokonce dochází k akutnímu ústřelu - bolest vystřeluje do hrudníku a problémy s dechem jsou o to horší.
Blokaci pak většinou způsobí nějaká fyzicky náročná činnost a špatně provedený pohyb. Možná jste štípali dříví, odklízeli sníh, hrabali listí nebo myli okna a v průběhu toho se jednou divně natáhli. Blokaci si také můžete přivodit při sportu - nejčastěji k ní dochází při tenisu, volejbalu nebo golfu, kdy opakovaně pohybujete rukama nad hlavou.
Mezižeberní neuralgie
U žeber ještě chvíli zůstaneme, občas se totiž může stát, že příčinou bolesti jsou nervy. Pokud je bolest zad u lopatek ostrá až pálivá nebo vystřelující a zhoršuje se pohybem, kašlem či hlubokým dýcháním, může jít o tzv. mezižeberní neuralgii.
Většinou ji způsobuje:
úraz hrudníku, při kterém došlo k poškození nervů,
infekce, např. pásový opar,
stlačení nervu, např. kvůli vyhřezlé ploténce.
Přetížení svalů a svalové napětí
Za bolest páteře mezi lopatkami může někdy “prosté” přetížení svalů. Tady vzniká tzv. “trigger point”, kde je zvýšené napětí, což se na pohmat jeví jako svalový uzlík. Bolest je v tomto případě hodně ostrá, lokální a zhoršuje se při dotyku. Příčin může být celá řada - od špatného sezení, přes nošení tašek jen na jednom rameni až po držení ramen u uší ve stresových situacích.
Zánět šlach
Bolest může někdy značit i vážnější problém. Jedním takovým je zánět šlach, označovaný jako tendinitida. Ta v tomto případě postihuje šlachy v rameni, což může způsobit bolest zad až pod lopatkou. Často ji doprovází otok, začervenání a omezení pohyblivosti a zhoršuje se při pohybu nebo po dotyku.
Příčinami zánětu šlach bývá nadměrné cvičení, práce s rukama nad hlavou nebo sporty, kde opakovaně házíte nebo provádíte údery. Pokud při těchto činnostech málo odpočíváte, mohou se na šlachách vytvořit mikrotrhlinky a spustit zánět.
Problémy s fasciemi
Bolest zad mezi lopatkami pak mohou odstartovat i fascie. Fascie je jemná vazivová tkáň, která obaluje a drží na svém místě všechny orgány, cévy, kosti nervy a svaly. Sama je protkaná nervovými zakončeními, takže je stejně citlivá jako pokožka.
V ideálním stavu je pružná a přizpůsobuje se pohybu, někdy však dojde k jejímu přetížení, ztvrdnutí nebo přilepení, což pohyblivost omezí. To může vést k tzv. fasciální adhezi nebo dokonce k zánětu fascie (fascitida), které vedou i k bolesti v zádech mezi lopatkami.
Bolest fascie je pak hodně podobná bolesti svalu nebo kloubu, ale na rozdíl od nich se její stav zlepšuje, pokud se hýbete. Také dobře reaguje na teplo, takže může “přejít” po teplém obkladu.
Pokud je ale fascie přetížená dlouhodobě, může způsobit bolest okolních svalů a způsobit vznik spouštěcích bodů. Někdy je také bolest fascie způsobená zraněním nebo chirurgickým zákrokem.
Problémy s vnitřními orgány
Občas mohou bolest lopatek či bolest zad mezi lopatkami způsobit vnitřní orgány. Pokud totiž vnitřní onemocnění trvá dlouho nebo se vrací, bolest nemusí zůstat jen v místě původního problému.
Každý orgán má totiž svůj specifický vzorec, jakým se jeho potíže projevují. Nervy propojující míchu a mozek pak mohou způsobit tzv. reflexní změny, které se promítají na kůži, podkoží, na svalech nebo kloubech.
Pokud je tedy (jakákoli) bolest spojená s opakujícími se zažívacími problémy, nevolností, nechtěným hubnutím nebo dlouhodobou únavou, je potřeba to hned řešit. Rozpoznání přenesené bolesti není jen tak, proto je v tomto případě nutné se co nejdříve obrátit na svého lékaře.
Mezi časté viníky bolesti mezi lopatkami pak patří třeba onemocnění jater, žlučníku, žaludku, ale i srdce. Pokud se bolest lopatky objeví náhle, je hodně intenzivní a doprovázená bolestí na hrudi či dušností, může se jednat o vážné srdeční onemocnění, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Osteochondróza
Jednou z posledních možností bolesti zad mezi lopatkami je osteochondróza. Osteochondróza postihuje kosti a chrupavky - hlavně v oblasti páteře - a často způsobuje bolest v různých částech těla, včetně bolesti zad pod lopatkou.
Nemoc je důsledkem degenerace meziobratlových plotének a její příčinou může být stárnutí, dlouhodobé zatížení páteře nebo genetika.
Bolest může být v tomto případě celkem různorodá, záleží na konkrétním stavu - může být tupá i ostrá se zhoršením při určitém pohybu. Můžete také pociťovat ztuhlost a omezení pohyblivosti. Bolest může také vyzařovat, např. v případě krční páteře ji můžete cítit až v rukách a prstech.
Bolest mezi lopatkami a psychosomatika
Bolest mezi lopatkami může být spojena také s psychickým napětím. Dlouhodobý stres, potlačované emoce nebo úzkost mohou vést k napětí v oblasti zad a krku. Pokud vás bolest v této oblasti doprovází často a nic moc nepomáhá, příčina možná nebude fyzická. V takovém případě je vhodné se zamyslet nad tím, zda vás něco netrápí a zkusit najít způsoby, jak pracovat se stresem. Můžete vyzkoušet různé relaxační techniky nebo si popovídat s terapeutem.
Bolest zad mezi lopatkami v noci
Pokud vás bolest trápí v noci a po spánku vstáváte s bolestí mezi lopatkami, je načase revidovat vaše spaní. Správná poloha při spánku a výběr kvalitní matrace jsou pro prevenci bolesti vhodné:
Správná matrace: Ortopedická matrace, která bere v úvahu vaši tělesnou stavbu a poskytuje dostatečnou oporu, je základ. Příliš měkká matrace nezvládne udržet správnou polohu páteře a na příliš tvrdé matraci se také moc dobře nesrovnáte. Při výběru pak myslete i na to, v jaké poloze spíte a případně vše konzultujte s odborníkem.
Poloha při spánku: Nejvhodnější polohou je spánek na boku s polštářem mezi koleny. Tato poloha udržuje páteř ve správné linii a ulevuje napětí v oblasti lopatek.Pokud ale spíte na zádech nebo na břiše, přizpůsobte tomu výběr matrace.
Jak bolest řešit?
Při bolesti mezi lopatkami existuje hned několik způsobu, jak si ulevit. Mezi ty základní patří:
Klid a odpočinek: Pokud tušíte, že je bolest důsledkem přetížení svalů, zkuste trochu víc odpočívat. Pokud má tělo dostatek času, může se regenerovat a bolest pak sama odezní.
Masáž: Klid a odpočinek pak můžete také doplnit masáží. Díky ní dojde k uvolnění ztuhlých svalů a zlepšit prokrvení postižené oblasti.
Bolest mezi lopatkami a cviky: Bolest zad u lopatek mohou také uvolnit jemné protahovací cviky - obzvlášť pokud se jedná o bolest způsobenou fascií nebo blokací páteře či žebra. Můžete se také protáhnout pomocí pěnového válce.
Návštěva fyzioterapeuta: Pokud na bolest nepomůže ani odpočinek, ani protažení, je čas navštívit fyzioterapeuta. Ten vás vyšetří a poradí, co dál. Buď vám navrhne vhodné cviky nebo doporučí návštěvu lékaře.
Jak probíhá diagnostika?
Diagnostika bolesti zad mezi lopatkami obvykle začíná fyzikálním vyšetřením. Lékař nebo fyzioterapeut prozkoumá vaši páteř a svaly, aby zjistil, které oblasti jsou postiženy. V případě podezření na vážnější příčiny, jako jsou problémy s vnitřními orgány, vám může předepsat podrobnější zobrazovací metody, jako je rentgen. CT, magnetická rezonance a další.
Jak bolesti zad mezi lopatkami předcházet?
Prevence je u bolesti zad opravdu důležitá. Když ji nepodceníte a budete se ji věnovat pravidelně, uleví se vám. Co tedy pomáhá?
Pravidelné cvičení: Posílení svalů zad prostřednictvím cviků zaměřených na zlepšení flexibility a síly může s předcházením bolesti pomoci opravdu výrazně. Posílíte si totiž důležité svaly, které drží lopatky, ramena i páteř a vše pak bude odolnější a stabilnější.
Chůze a plavání: Tyto pohybové aktivity jsou přirozené, šetrné k zádům a pomáhají udržet svaly ve správné kondici. Pokud hodně sedíte, nabízí chůze i plavání skvělou kompenzaci.
Protahování: Pravidelné protahování pomáhá udržet svaly pružné a předcházet jejich přetížení. Správným protahováním můžete také zlepšit mobilitu kloubů a páteře, což je v prevenci bolesti opět velmi přínosné.